Hmyz jako alergen

Bodnutí hmyzem. Včela, vosa nebo dokonce nebezpečná sršeň. Alergenem je v tomto případě jed, který vylučuje hmyz ze svého těla a snaží se jím zpacifikovat domnělého nepřítele. Až u tří procent populace se mu to podaří, právě tolik lidí totiž podle odhadů odborníků trpí alergií na hmyz, respektive jeho bodnutí.

Alergie na včelí produkty

Asi každý tisící člověk je pak přecitlivělý na všechny včelí produkty, nemůže si proto dopřát ani oblíbený med, mateří kašičku nebo si třeba ošetřovat rány propolisem. Vyhnout se kontaktu s alergenem? Ano, to jde samozřejmě i v tomto případě. Nechodit v létě k vodě, kde jsou hejna komárů, to je jen špička ledovce. Komáři nebo vosy jsou snad všude, pomůže ale speciální síťka do oken. A kdyby přeci jen ke kontaktu s bodavým hmyzem došlo, je nutné mít po ruce přípravky protialergické první pomoci. Chladivý krém nebo gel samozřejmě pomohou, existuje ale i pár zajímavých babských rad se skutečně překvapivým účinkem.

Včelí žihadlo se dá bez námahy vyškrábnout nehtem (uchopením mezi prsty a vytáhnutím riskujeme stříknutí ještě většího množství jedu do rány), na poranění místo pak dejte trochu octa či plátek cibule, bude se mnohem lépe hojit. Dobrou práci odvede třeba i kostka ledu. To, že pro nás není včelí žihadlo alergen, poznáme poměrně snadno. Místo bodnutí bude jen lehce zarudlé a malé, jen mírně zasvědí a tak podobně. V takovém případě všechno za den odezní, je to přirozená reakce organismu a jediný ublížený tu bude včela. U alergické reakce tomu ale bude jinak, to už budete nebožku včelu spíše proklínat. Zarudlý a bolestivý otok totiž může přetrvávat několik dní, a to nejen v místě vpichu, ale i jinde po těle. Kopřivka, průjem nebo vodnatá rýma, ve vážných případech i dušnost či dokonce anafylaktický šok. V takové chvíli je nejlepší ihned vyhledat lékaře.

Kontakt

  •  

    info@alergen.eu